Jaskinie

Na Słowacji znajdziemy wiele jaskiń udostępnionych dla turystów, niektóre z nich mają dość pokaźne rozmiary (długość ok. 8 km).

Wstęp do jaskiń jest płatny. W zależności od tego jak długa jest jaskinia (ile czasu zajmie jej zwiedzenie) musimy zapłacić od 3 do 6 euro (w przypadku studentów). Wejścia do jaskiń zazwyczaj odbywają się o pełnych godzinach (np. 13.00) i zwykle jest określona minimalna liczba osób, które mogą wejść do jaskini (np. 4).

Praktycznie zabrania się fotografowania w jaskiniach. Poniekąd czynność ta jest dozwolona, ale jej koszt jest zatrważająco wysoki - 10 euro. Lepiej się porządnie napatrzeć niż wydawać takie kwoty za cyknięcie kilku zdjęć. Jeśli jesteśmy wystarczająco sprytni i czujni, to możemy zrobić kilka zdjęć "cichaczem". Kary jednak w tym przypadku mogą znacznie uszczuplić nasz portfel.

Jedyną otwartą dla turystów jaskinią w Tatrach Wysokich jest Bielańska Jaskinia. Warte uwagi są również jaskinie znajdujące się w pobliżu Liptovskiego Mikulasu - Demianowska Jaskinia Wolności oraz Demianowska Jaskinia Lodowa.