Tatry

Północna część Słowacji, na której znajdują się Tatry Wysokie jest najczęściej odwiedzanym regionem w całej Słowacji. Niezależnie od pory roku nie będziemy się nudzić odwiedzając to miejsce. Zimą znajdziemy tu wiele świetnie wyposażonych ośrodków narciarskich, będziemy mogli przebierać wśród wypożyczalni sprzętu narciarskiego czy szkół narciarstwa. Łączna długość dostępnych tras narciarskich może niektóre osoby przyprawić o ból głowy. Znajdziemy tu wiele łagodnych wzniesień w sam raz dla początkujących narciarzy oraz mnóstwo bardziej stromych odcinków tras - tylko dla zaawansowanych.

Jeśli nigdy nie jeździliśmy na nartach i odwiedzimy Tatry Wysokie zimą, to zgrzeszymy jeśli nie spróbujemy swoich sił w tym wspaniałym sporcie zimowym. Zawrotna szybkość, kręte trasy zjazdowe, krajobrazy zapierające dech w piersiach a do tego wszystkiego mało turystów. Czego chcieć więcej?

Również latem nie będziemy się nudzić w Tatrach Wysokich. Wiele szlaków zachęca do wyruszenia na całodniową wyprawę w góry. Sporym minusem jest brak możliwości samodzielnej wspinaczki na najwyższe szczyty. Ze względów bezpieczeństwa możliwe jest ich zdobycie tylko pod okiem doświadczonego instruktora. Koszt takiej przyjemności jest zatrważająco wysoki. Z jednym instruktorem mogą wyruszyć maksymalnie trzy osoby (które są przypinane do instruktora liną asekuracyjną). Koszt wynajęcia instruktora podczas wyprawy na Gerlach wynosi aż 255 euro (za każde kolejne dwie osoby należy doliczyć 243 euro), nie dużo lepiej sprawa wygląda podczas wyprawy na Łomnicki Szczyt - 234 euro za trzy osoby (za każde kolejne dwie osoby należy dopłacić 195 euro). Nic tylko wyrabiać uprawnienia instruktora, znaleźć jakiś mały domek pod Tatrami i łączyć przyjemne z pożytecznym - zdobywać szczyty i zarabiać przyzwoite pieniądze.

Ciekawostką jest, że od strony Słowacji możemy zdobyć najwyższy polski szczyt - Rysy. Jest to szczególnie dobra informacja po tym, jak zamknięto na kilka miesięcy szlak prowadzący na szczyt po polskiej stronie (lawina kamieni znacznie uszkodziła elementy ułatwiające wspinaczkę).